Zaraz, zaraz… ale czy dziś to nie jest przypadkiem Jom Tow?

Odpowiem typowo: to zależy. Od tradycji, miejsca zamieszkania, wybranej denominacji i osobistego poziomu przestrzegania Halachy. Od czasu, gdy mieszkałam w Izraelu przestrzegam tamtejszej tradycji obchodzenia jednego dnia świąt. Jednak nie jest to jedyny powód dlaczego dzień dzisiejszy nie traktuję jako święta. W związku z tym, że w moim podejściu do Tradycji w znacznej mierze kieruję się logiką, nie widzę powodu, dla którego mielibyśmy dziś obchodzić dwa dni świąt.

Tradycyjnie drugi dzień świąt dodano dla Żydów mieszkających poza Erec Jisrael tak „w razie czego”. Komunikacja była kiepska, nauka dość zaawansowana ale zależna od czynnika ludzkiego: osoby, która dałabym znać iż nadszedł nowy miesiąc. Wszystko zależało od tych kalkulacji… ale od wielu set lat nikt już nie kalkuluje początku miesiąca w taki sposób, zaniechano go jeszcze pod koniec okresu drugiej Świątyni. Dodatkowo, dziś możemy bardzo łatwo ustalić początek nowu co do sekundy. Więc skąd wciąż te dwa dni? No cóż, tu odpowiedź jest prosta: tradycja. W tradycyjnym judaizmie nie jest łatwo zmienić ustalonych wcześniej zasad, nawet gdy przyczyny ich utworzenia przestały istnieć. Jedynie pośród Żydów reformowanych sięga się do pierwotnych nakazów tak, jak zostały opisane w Biblii i nikt nie ma nic przeciwko odrzucenia tego sjagu (dodatkowego zabezpieczenia przed złamaniem Halachy).

Osobiście nie czuję się częścią żadnej z popularnych denominacji i Żydówką reformowaną nie jestem, ale w tej kwestii zgadzam się z rabinami, którzy ustanowili powrót do jednodniowego obchodzenia świąt, zgodnie z biblijnymi opisami.

I w związku z tym, dziś dla mnie jest isru chag: dzień po święcie. Taki zwykły, ale z lekkim posmakiem minionego święta.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s