27 milionów niewolników

Gdzie? Kiedy? Na pewno w odległej przeszłości, prawda? Niestety, nie. Obecnie szacuje się, że około 27 milionów ludzi jest zmuszanych do pracy bez wynagrodzenia lub za grosze. Wielu rodzi się i umiera w niewoli, nie znając innego życia. Inni są porywani, oszukiwani lub okłamywani i następnie odsprzedawani do pracy fizycznej lub prostytucji. Bez względu na wiek, stan zdrowia czy płeć. I nikt nie może czuć się niewinny – codziennie spożywamy produkty, które najprawdopodobniej były wyprodukowane przez uciemiężonych, wykorzystywanych i krzywdzonych bliźnich.

Ogromne koncerny zarabiają krocie skupując kawę, kakao lub herbatę na pniu, bez zainteresowania jak jest to w ogóle możliwe, by można było kupić te produkty tak tanio. Inne wykorzystują pracę dzieci lub dorosłych pracujących w skandalicznych warunkach aby móc sprzedawać swoje ekskluzywne produkty w bogatych krajach. Brak wiedzy nie zwalnia nas od odpowiedzialności – wszyscy jesteśmy dziś zamieszani w niewolnictwo. Czas, aby się dokształcić i wybierać produkty, których producenci starają się aby traktować rolników i rzemieślników uczciwie, jak choćby poprzez szukanie etykiety „Fair Trade”.

Klikając tutaj, możemy się zapoznać z interaktywną mapą niewolnictwa na świecie, gorąco polecam.

Zwróćmy uwagę co, według proroka Jiszajahu (58:6-8), jest prawdziwą formą religijności, która ma przynieść zadowolenie i opiekę Boga:

ו  הֲלוֹא זֶה, צוֹם אֶבְחָרֵהוּ–פַּתֵּחַ חַרְצֻבּוֹת רֶשַׁע, הַתֵּר אֲגֻדּוֹת מוֹטָה; וְשַׁלַּח רְצוּצִים חָפְשִׁים, וְכָל-מוֹטָה תְּנַתֵּקוּ. 6 Czyż nie o taki post cię prosiłem? Abyś rozkuł kajdany nałożone przez nikczemników, rozluźnił zapięcia jarzma; pozwolił uciemiężonym pójść wolno, i że złamiesz każde jarzmo?
ז  הֲלוֹא פָרֹס לָרָעֵב לַחְמֶךָ, וַעֲנִיִּים מְרוּדִים תָּבִיא בָיִת:  כִּי-תִרְאֶה עָרֹם וְכִסִּיתוֹ, וּמִבְּשָׂרְךָ לֹא תִתְעַלָּם. 7 Czyż nie taki, abyś podzielił się chlebem z głodnym, i że wpuścisz do swego domu wygnańców głodnych? Że gdy zobaczysz nagiego, odziejesz go? I że nie odwrócisz się od własnego bliźniego?
ח  אָז יִבָּקַע כַּשַּׁחַר אוֹרֶךָ, וַאֲרֻכָתְךָ מְהֵרָה תִצְמָח; וְהָלַךְ לְפָנֶיךָ צִדְקֶךָ, כְּבוֹד יְהוָה יַאַסְפֶךָ. 8 A wtedy twe światło rozbłyśnie jak o świcie, a uleczenie nastąpi szybko; twoja sprawiedliwość (צִדְקֶךָ) będzie stąpać przed tobą, a chwała Boska będzie twoją tylną strażą.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s