Akcja „Wykorzystaj i wyduś na maksa”

W moim mieście, podobnie jak i w innych, co chwilę widać reklamy tzw. „chwilówek”. Oferty pożyczek dla tych, których banki nie kochają, którym rodziny nie ufają lub nie są w stanie pomóc. Od razu, w miarę skromne sumy za to na dech zapierających odsetkach (nawet do 300%!). Aby przeżyć do pierwszego, by prądu nie odłączyli, bo wesele w rodzinie, bo święta…

Obecnie, w związku ze zbliżającymi się świętami Wszystkich Świętych, wszechobecne są ogłoszenia o „Akcji Znicz”. Lecz nie tej na drogach, mających ułatwić bezpieczny powrót z wizyty na rodzinnych grobach, a raczej specjalnej okazji wyciskania jeszcze więcej z biednych lub nieświadomych kosztów.

Okazje takie, jak wizyty na grobach dla polskich katolików, czy wesele w bliskiej rodzinie, bądź chrzciny, to wydarzenia bardzo emocjonalne. Nie można ich opuścić tylko dlatego, że funduszy brak. A może i można by było… ale teraz, gdy można od razu pożyczyć? To jak się nie pokazać? Jak porzucić groby rodziców lub zignorować wesele bratanka, jeśli w sumie można mieć na to pieniądze? Tylko, że konsekwencje są straszne.

Przeraża mnie, jak wykorzystuje się wysoce trudne sytuacje ludzkie, aby wzbogacić się ich kosztem. Jak gra się na emocjach i społecznych oczekiwaniach, aby samemu sobie gniazdko ułożyć. Jak można nie mieć wyrzutów sumienia?

Mogłabym wymyślać pewnie ciekawe epitety określające takiego typu zachowania… ale wyręczę się słowami sprzed tysięcy lat, bo jak widać problem bogacenia się po plecach biednych nie jest niczym nowym. Prawie każdy prorok w gorących słowach potępiał tego typu zachowania, mogłabym cytować do wieczora. Wybiorę więc tym razem jedynie jednego proroka, Amosa, którego wyjątkowo lubię:

Amos (4:1):

א  שִׁמְעוּ הַדָּבָר הַזֶּה, פָּרוֹת הַבָּשָׁן אֲשֶׁר בְּהַר שֹׁמְרוֹן, הָעֹשְׁקוֹת דַּלִּים, הָרֹצְצוֹת אֶבְיוֹנִים; הָאֹמְרֹת לַאֲדֹנֵיהֶם, הָבִיאָה וְנִשְׁתֶּה. 1 Słuchajcie tych słów, wy tłuste krowy Baszanu, wylegających się na górach Samarii, wy, które uciskacie biednych, depczecie po uciśnionych; które jedynie wołacie do swych mężów: „Wina!”

Amos (8:4 – 7):

ד  שִׁמְעוּ-זֹאת, הַשֹּׁאֲפִים אֶבְיוֹן; וְלַשְׁבִּית, ענוי- (עֲנִיֵּי-) אָרֶץ. 4 Słuchajcie tego, wy, którzy oszukujecie potrzebujących, którzy niszczycie biednych tej ziemi
ה  לֵאמֹר, מָתַי יַעֲבֹר הַחֹדֶשׁ וְנַשְׁבִּירָה שֶּׁבֶר, וְהַשַּׁבָּת, וְנִפְתְּחָה-בָּר–לְהַקְטִין אֵיפָה וּלְהַגְדִּיל שֶׁקֶל, וּלְעַוֵּת מֹאזְנֵי מִרְמָה. 5 mówiąc: „Kiedyż skończy się Rosz Chodesz byśmy mogli sprzedawać ziarno, i kiedy Szabat, byśmy mogli otworzyć magazyny ziarna? zmniejszymy miarę efa, a dodamy wagi do szekla, wypaczając miary;
ו  לִקְנוֹת בַּכֶּסֶף דַּלִּים, וְאֶבְיוֹן בַּעֲבוּר נַעֲלָיִם; וּמַפַּל בַּר, נַשְׁבִּיר. 6 Abyśmy mogli kupić biednego za srebro, a potrzebującego za parę sandałów, i odsprzedamy im słabe ziarna jako dobre.”
ז  נִשְׁבַּע ה’, בִּגְאוֹן יַעֲקֹב; אִם-אֶשְׁכַּח לָנֶצַח, כָּל-מַעֲשֵׂיהֶם. 7 Bóg przyrzekł na Chwałę Jakowa, że nie zapomni niczego, co uczynili.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s