Ból i krzywda Diny nadal wołają z kart Tory

Wprawdzie rzadko piszę dwa razy na temat tej samej parszy, ale jakoś ciężko przejść obok przerażająco smutnej historii zgwałconej Diny. W tej historii jest tyle problematycznych postaw, reakcji i komentarzy, że nawet nie wiadomo od czego zacząć.

Bardzo żałuję, że nie mamy szansy poznać Diny. Nic o niej nie wiemy, poza tym, że była jedyną córką Jaakowa. Gdy Szechem ją zobaczył, postąpił jak wielu jemu podobnych: wziął, co uznał za swoje. Dina nie istniała w jego oczach jako oddzielna istota, lecz jedynie jako źródło jego żądzy, silnie związana z jego pasjami stała się jakby  jego częścią. Nawet chwili nie zastanowił się nad konsekwencjami, nad tym, co to znaczy dla tej kobiety. Będąc synem pewnego zbioru wartości i poglądów nie odczuwał żadnych wyrzutów sumienia wobec swojej ofiary, i na pewno nie uważał, że zrobił coś nie w porządku. A jeśli coś było faktycznie nie tak – to, że nie załatwiono tego do końca legalnie. W czym „legalnie” nie oznacza zgody kobiety bądź okresu zalotów i starań, lecz przekazania ojcu i braciom odpowiedniej opłaty. Szchem pragnie naprawić jedynie ten błąd – chętnie oferuje prezenty a nawet zgadza się na bolesny rytuał obrzezania, aby tylko złagodzić gniew męskiej części rodziny i dokonać zakupu Diny na własność. Bądź co bądź, Dina jest już „znieczyszczona”, kto by ją chciał? Lepiej jak już wydać ją gwałcicielowi, który wciąż ją chce.

Bracia zemścili się na mieszkańcach miasta, mordując, łupiąc i plądrując. I mimo iż wydaje się, że jest tak z troski o siostrę, tak na prawdę to balsam dla ich urażonej męskiej dumy.

 

Mam ogrom pytań. Nie znajdę na nie odpowiedzi w tradycyjnych komentarzach, bo mężczyźni ich sobie nie zadawali. Ja wyglądał powrót Diny do rodziny? Co się z nią stało? Jak wyglądało jej dalsze życie? Jak wyglądały jej pierwsze dni, miesiące i lata po gwałcie? Czy wpadła w depresję i czy cierpiała z powodu stresu post-traumatycznego? Czy umiała komukolwiek zaufać? Czy została odrzucona i traktowana jak „uszkodzone dobro”? Czy została wydana za mąż? W jaki sposób, na jakich zasadach? Jaka była reakcja jej matki, Lei? Czy obarczano Dinę odpowiedzialnością za to, co się stało, jak to się często dzieje i dziś? Czy mówiono jej: „Po co tam polazłaś, to twoja wina, tylko go sprowokowałaś”? Czy winiono jej piękną urodę, młode ciało? I dlaczego Tora mówi cały czas, że została ona „znieczyszczona” (stała się ona nieczystą), a nigdy, że została skrzywdzona? Czy na prawdę jedynym problemem był seks bez rytualnego przygotowania?

Jakże znaczące jest milczenie kobiet w tej historii. Zakończmy milczenie, za dużo jest takich kobiet, jak Dina wokół nas. Pamiętajmy, że gwałcicielami najczęściej są osoby dobrze znane ofierze – mężowie, narzeczeni, przyjaciele rodziny, znajomi. Pamiętajmy, że często winą choćby częściowo obarcza się kobiety – a to za krótka spódniczka, za ładna twarz, zbyt seksowny chód, spacer po zmroku. Pamiętajmy, że to ofiary często spotykają się ze stygmą społeczną i potępieniem – a nie gwałciciel. Gwałty skończą się nie wtedy, gdy nauczymy córki jak ich unikać, lecz gdy nauczymy synów, aby nie gwałcili.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s