Jutro wielkie święto!

Wprawdzie nie uda nam się go znaleźć na tradycyjnym kalendarzu Hebrajskim, ale jak dla mnie jest to święto. O czym mówię? O Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Idea dobroczynności – cedaki, jest w judaizmie kluczową, obowiązującą każdego, w każdym wypadku, i o której napisano niezliczone księgi.

Słowo „cedaka” nie oznacza dosłownie „dobroczynności”, gdyż na to mamy osobny termin („maasim towim” lub „gmilut chasadim”), lecz słowo to pochodzi od rdzenia oznaczającego sprawiedliwość. Cedaka nie oznacza jedynie dawania pieniędzy, choć z tym się najczęściej kojarzy. Cedaka to wspomożenie innego w jak najlepszy sposób, aby wypełnić konkretne potrzeby tej osoby. Mogą to być więc pieniądze, ale także czas, dobre słowo, fizyczna pomoc, jak wykonanie przydatnych czynności w domu, lub pomoc w znalezieniu pracy. Nasi mędrcy od zawsze podkreślali, aby wypełniać cedakę z myślą o godności odbiorcy – by nie zawstydzać, nie wyśmiewać, nie pouczać potrzebującego. Jedną z najwyższych form cedaki jest pomoc w znalezieniu pracy – bo pozwala to biednemu stanąć na nogi, uniezależnić się i wzmocnić szacunek do własnej osoby. Gdy to jest niemożliwe, lub zwyczajnie nie to jest potrzebne, inny aspekt który jest wielokrotnie podkreślany, to aby dający nie wiedział, kto jest odbierającym i odwrotnie. Tu wkraczają wszelcy pośrednicy – fundacje, kasy zapomogowe lub pożyczające bez procentu. Tam ja mogę anonimowo przekazać pieniądze, podobnie jak otrzymujący wsparcie może pozostać anonimowy. Wprawdzie bieda nie jest i nie powinna być źródłem wstydu, ale niestety może tak być. Dlatego powinniśmy zrobić wszystko, aby dbać nie tylko o fizyczne potrzeby osób ale i duchowe czy emocjonalne.

Jedną z fundacji, które od zawsze darzę wsparciem i szacunkiem, to Heifer, gdzie możemy kupić kozę, kury czy ziarna do zasiewu dla potrzebujących rodzin w biednych regionach świata, aby nie tylko dać krótkotrwałą zapomogę, lecz by dać tym ludziom pracę, której owocami będą się potem dzielić z innymi. Czasem wystarczy tylko taki mały (dla nas) zastrzyk na początku, aby rodzina mogła już dalej sama się utrzymywać. Przez parę lat sponsorował także konkretną dziewczynkę w Republice Dominikany, dzięki czemu zmniejszało się ryzyko przerwania edukacji z powodu biedy.

Jutro mamy niepowtarzalną okazję uczestniczyć w wielkim święcie dobroczynności. Nigdzie indziej nie spotkałam się z podobnym do WOŚP zjawiskiem. To jest prawdziwy ewenement na skalę światową. Pamiętam Orkiestrę od samego początku, sama byłam wtedy nastolatką. Jako pedagożkę cieszy mnie również to, że to młodzież jest głównym kołem napędowym całego ruchu. Do teraz wielu zapyziałych kleryków nie może się pogodzić, że taka „bezbożna” grupa punkowych dzieciaków, z przywódcą nie szukającym wsparcia biskupów i Kościoła, odniosła taki sukces.  Że udało im się rozpalić cały naród, wszystkie grupy wiekowe i zawodowe. Jakże wspaniałym jest, że miliony ludzi zbiera się jednego dnia, by zrobić co tylko mogą dla potrzebujących dzieci. Że dają biedni, starzy, młodzi, bogaci, firmy, żołnierze, górnicy i szewcy. Każdy stara się zrobić choć małą część.

Po raz pierwszy od jakichś ośmiu lat jestem znowu w Polsce w czasie WOŚP. Zamierzam jutro spacerować po mieście by poczuć ducha i zarazić się entuzjazmem. Specjalnie odłożyłam więcej pieniędzy, abym mogła wrzucać do wielu różnych puszek. Żałuję, że nie stać mnie na na prawdę znaczącą wpłatę, ale wiem, że każda złotówka się liczy. Za każdym razem gdy widzę zdjęcia maluszków podłączonych do skomplikowanych aparatur medycznych z naklejonymi na nich serduszkami, mam łzy w oczach. I cieszę się, że całe polskie społeczeństwo może się czuć dumne ze stworzenia czegoś tak wspaniałego.

A wszyscy pieniacze szkalujący Owsiaka i WOŚP niech się idą pieklić w samotności. A gdy im (lub ich bliskim) życie uratuje maszyna z serduszkiem, niech im się zrobi na prawdę głupio.

 

Jak wspierać WOŚP?

  • Możesz wpłacić darowiznę na cel 20. Finału WOŚP, przekazując dowolną kwotę na konto bankowe Orkiestry – 23 1240 1112 1111 0010 4196 3411
  • Skorzystaj z serwisu www.aukcje.wosp.org.pl uruchamianego specjalnie przy okazji XX Finału WOŚP– kup lub sprzedaj cokolwiek! Całość wpłat przekazana jest na nasze konto.
  • Masz Facebooka? Skorzystaj z aplikacji, która umożliwia wpłatę pieniędzy na konto Orkiestry
  • Wesprzyj nas za pośrednictwem serwisu społecznościowego SiePomaga.pl – kliknij tu!
  • Zamów kartę debetową PEKAO WOŚP 
  • Przekaż 1% podatku – Fundacja jest organizacją pożytku publicznego i każdy ma możliwość przekazania na naszą rzecz 1% swojego podatku dochodowego. Jak to zrobić? Przeczytaj!
  • Możesz także wpłacić darowiznę on-line za pośrednictwem systemu platnosci.pl
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s