Niewolnictwo dziś

Zaczynamy w tym tygodniu studiować księgę Szemot. Jednymi z głównych tematów przewodnich tej księgi jest niewolnictwo i wolność. Nieodzownym jest więc, aby nauczyć się czegoś więcej na ten temat. Mieszkańcy Zachodu pytani o niewolnictwo głównie myślą o przeszłości – może o Izraelitach w Egipcie, może o historii Afroamerykanów albo epizodach pracy niewolniczej w czasie II wojny światowej. Myślę, że niewielu będzie rozważać dzień dzisiejszy. A fakty są okrutne: według specjalistów na świecie żyje około 27 milionów niewolników. Teraz, w naszych czasach. To najwięcej w całej historii ludzkiej. Jak to możliwe, żeby wciąż tak wielu ludzi było zmuszanych do niewolniczej pracy, pozbawionych wolności i praw człowieka? Od nas zależy, aby zakończyć tę potworną sytuację. Aby móc to zrobić, należy się najpierw dokształcić w tym kierunku. Poniżej przedstawiam niektóre podstawowe informacje oraz linki do miejsc, gdzie można się dowiedzieć więcej. Najważniejsze, by zacząć od samo-edukacji i by szerzyć wiedzę i świadomość na ten temat. Razem możemy zrobić wiele. I nawet jeśli nie uda nam się zakończyć niewolnictwa na dobre, nie wolno nam nie próbować.

Większość poniższych danych przekazuję na podstawie wspaniałej strony: FREE THE SLAVES, którą gorąco polecam.

Kilka faktów:

  • Obecnie szacuje się, że w niewoli żyje 27 milionów ludzi. Są oni zmuszani do pracy bez wynagrodzenia, pod groźbą przemocy i nie są w stanie odejść. Można ich odnaleźć w domach publicznych, fabrykach, kopalniach, na polach, w restauracjach, placach budowy i domach prywatnych. Wielu niewolników zostało oszukanych przez handlarzy, którzy skusili bezbronnych ludzi fałszywymi ofertami pracy i edukacji. Niektórzy niewolnicy maszerują do pracy pod groźbą użycia broni. Inni zmuszani są do zapłaty fałszywych i spreparowanych długów. Niewolnictwo jest niemal wszędzie nielegalne, a jednak występuje prawie wszędzie.
  • Większość niewolników można spotkać w Indiach i krajach Afrykańskich
  • Średnia cena za niewolnika to około 90$
  • Osoby zamieszane w handel i posiadanie niewolników wielokrotnie robią wszystko, aby uniknąć terminu „niewolnictwo”, używając różnych eufemizmów: spłata długów, praca przypisana, praca przymusowa, służba przypisana lub handel żywym towarem.
  • Kraje Zachodu nie są wolne od niewolnictwa. Szacuje się, że np w Stanach Zjednoczonych żyje co najmniej 10 tysięcy niewolników. Podobnie jest w krajach Europy Zachodniej. Większość niewolników jest tu sprowadzana przez oszustów obiecujących legalną pracę lub edukację.

 

Warto poczytać:

 

Podstawowe informacje o niewolnictwie (po angielsku):

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s