Szczęśliwego Nowego Roku, Drzewka!

by daat photography

Dziś Tubiszwat, czyli piętnasty dzień miesiąca Szwat. Nie jest to święto, lecz raczej trochę bardziej wyjątkowy dzień w kalendarzu. Zgodnie z Tradycją mamy cztery dni nowego roku w żydowskim kalendarzu, każdy służył do innej kalkulacji lub świętowania. Dziś mamy Nowy Rok Drzew – służył do obliczania wieku drzew w celach rytualnych (oddawania pierwszych owoców do Świątyni itp).

Dziś dzień ten łączy się często z naukami o ekologii, szacunku dla Matki Ziemi i uświadamiania sobie jak ważna jest troska o to, co mamy. Mówimy o naturze powoli rodzącej się do życia (szczególnie w Izraelu, gdzie wiosna zacznie się szybciej niż u nas), o dobrach ziemi, o czystości wody i innych dobrodziejstwach natury.

Nie jestem specem w sprawach ochrony środowiska, ale staram się żyć świadomie i zostawiać jak najmniejszy ślad po sobie. Staram się żyć zgodnie z zasadą reuse-reduce-recycle, czyli użyj ponownie – zmniejsz zużycie – przerób. Nie kupuję niczego, czego nie potrzebuję i staram się krytycznie podchodzić do własnych zachcianek i chęci posiadania przedmiotów, które nie są niezbędne. Od dziecka moja rodzina jest niezła w używaniu rzeczy z drugiej ręki, i nadal w tym bryluję. Używam własnych toreb na zakupy i staram się zmniejszać ilość plastiku, który zużywam i wyrzucam… I tak dalej. Małe kroki… może to nie wystarczy, ale zawsze coś. Osobiście uważam, że najważniejsze jest by zmniejszyć zapotrzebowanie na nabywanie nowych rzeczy… jest to nie tylko ekonomiczne ale ogranicza ilość wyrzucanych zbędnych przedmiotów, które wciąż mają w sobie wiele życia.

Warto się także kierować wspaniałą żydowską zasadą bal taszchit – czyli zakazem niszczenia czegoś, co jest wartościowe – jak np ścinania drzew owocowych, nawet w czasie wojny. Marnotrawienie to grzech wg tradycji żydowskiej.

Dziś miałam wspaniałą okazję dołączyć do Gminy w Katowicach na sederze z okazji Tubiszwat… wspaniale spędzić ten czas z innymi Ślązakami. A jakie pyszne oliwki tam były! :)

by daat photography

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s