Jak być dobrym przywódcą?

Z pewnością nie poprzez naśladowanie faraona… ale mamy już innego, młodego (stażem, nie wiekiem) przywódcę do naśladowania: Moszego. W przeciągu ostatniego roku, od czasu gdy został wezwany przez Boga by wypełnić Jego misję, Mosze bardzo się zmienił. Wydaje się, że uwierzył we własne możliwości i umiejętności, nauczył się także wielu nowych. Wprawdzie na początku tak bardzo bał się mówić, teraz przemawia cały czas. Wciąż uczy się jak postępować z ludźmi, w czym pomaga mu wrodzona wrażliwość i empatia. W parszy tego tygodnia poznajemy bliżej również i innego przywódcę o znacznie dłuższym stażu: Jitro, od którego nazwę przyjęła cała parsza. I wprawdzie parsza ta jest głównie znana (całkiem zrozumiale) z Matan Tora (dania Tory) na Synaju, nie można pominąć tej postaci. Bardzo krótko jest on wspomniany gdy Mosze uciekł do Midianu, a potem opuszczał go by udać się do Egiptu, ale nie mieliśmy okazji nauczyć się o nim czegoś więcej.

Wspaniale jest obserwować Moszego w jego interakcji z teściem. Jak zareaguje po tak długim rozstaniu? Opuszczał teścia jako zięć, banita i pasterz lecz wita go jako człowiek Boga, przywódca narodu, który zwyciężył wielkiego faraona… czy będzie wyniosły? czy da odczuć Jitro jak ważnym jest teraz człowiekiem? Nic z tego. Mosze nie na darmo nazywany jest „najskromniejszym człowiekiem”… wita on swego teścia serdecznie, kłania mu się a następnie opowiada o wszystkich wspaniałościach, którymi Bóg obdarzył jego naród. Nie przypisuje sobie żadnych zasług, nie wywyższa się, nie zadziera nosa.

Jednak to z następnego opisu możemy się nauczyć jeszcze więcej o tym, jak być dobrym przywódcą – nie tylko od Moszego, ale i od Jitro. Czytamy bowiem o słynnej scenie, gdy Jitro zapoznaje się z systemem pracy, jaki wypracował Mosze – iż ludzie oczekują w długich kolejkach by się  z nim rozmówić i uzyskać naukę lub poradę prawną. Jitro od razu przeszedł do krytykowania Moszego – taki system nie tylko, że zmęczy jego samego, ale zwyczajnie jest nieetyczny w stosunku do ludzi, którym każe się stać wiele godzin pod upalnym słońcem. Lecz nie kończy on na tym. Zaraz później przedstawia propozycję naprawy sytuacji, czyli stworzenia praktycznego systemu sądowniczego opierającego się na instancjach (podobnie, jak i współczesne systemy sądownicze), gdzie Mosze zajmowałby się jedynie najtrudniejszymi sprawami, jak dziś Sąd Najwyższy. Nie tylko, że Mosze nie będzie zaprzątał sobie głowy prostymi i trywialnym sprawami, ale daje to także wiele władzy i szacunku przywódcom niższych instancji – dowódcom dziesiątek rodzin, setek czy tysięcy. Mosze wysłuchał rady teścia i wprowadził ją w życie. Zaoferował on potem Jitro by został razem z nimi, ale ten wolał wrócił do swojego domu, do Midianu, gdzie był kapłanem (lub jakiegoś rodzaju przywódcą). Mosze uszanował ten wybór i oboje rozeszli się w dobrych stosunkach.

Jak widzimy mamy tu całą grupę wspaniałych cech, które każdy z nas mógłby się starać naśladować. Dobry przywódca jest skromny i otwarty na krytykę. Nie boi się delegować obowiązków pośród współpracowników, przez co wzmacnia poczucie obowiązku i upoważnia innych do podejmowania decyzji. Szanuje wiedzę i inteligencję innych, nie zachowuje wiedzy tylko dla siebie by trzymać innych w ciemności (jak to mieli w zwyczaju kapłani egipscy), lecz chętnie się nią dzieli. Dobry przywódca wie, jak krytykować – wyjaśnia dlaczego coś się nie sprawdza i oferuje propozycje zmian na lepsze (jak zrobił to Jitro). Nie krytykuje w zawiści, gniewie czy szydząc, lecz w miłości i z troski o dobro wszystkich zainteresowanych. Nie boi się on zmian i akceptuje pomysły innych, jeśli te się sprawdzają – nie obawia się o swoją pozycję gdy to pomysł kogoś innego okaże się lepszy. Szanuje także wybory innych i akceptuje, że życie kogoś innego jest równie ważne i godne, jak i jego własne.

Pamiętajmy także, że „przywódca” to tylko wielkie słowo… nie chodzi tu tylko o osoby o wielkiej władzy. Przywódcami możemy być w swojej gminie, rodzinie, grupie przyjaciół, biurze czy warsztacie. Tego typu cechy są mile widziane chyba w każdej roli…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s