Wartość pracy

by Shamir Brothers, c.1946, tłumaczenie: Tora i Praca

Zanim przejdę do rozmyślań nad parszą Miszpatim jeszcze jedna, krótka, myśl wynikła z parszy Jitro.

W Aseret Hadibrot czytamy o nakazie świętowania Szabatu. Nikt w naszej rodzinie i otoczeniu (włączając w to zwierzęta) nie ma się zajmować pracą (określaną w żydowskiej tradycji jako „melacha”, twórcza działalność). Jest to dzień upamiętniający zwieńczenie tygodnia stworzenia, kiedy to Bóg zakończył stwarzanie i odetchnął. Czasem jednak pomija się to, co jest powiedziane na moment przed nakazem odpoczynku. Tora przekazuje nam bowiem inny nakaz: przez sześć dni mamy pracować.

Rzadko kiedy w naszej Tradycji spotkamy się z mędrcem, który by nie pracował ciężko fizycznie czy zawodowo. Mamy rabinów-lekarzy, handlarzy, hodowców, rolników, pomocników, garncarzy… Torę studiowało się kiedy i gdzie się mogło – przed, w trakcie i po pracy. Micwa nauki Tory zawsze była wyjątkowo ważną – ale również szanowano pracę „świecką”. Wielokrotnie doświadczenia zawodowe wzbogacały zrozumienie różnych aspektów Tory, a nauka Tory przenikała sposób, w jaki wykonywało się pracę zarobkową.

Przyglądając się całym wielkim społecznościom żyjącym w biedzie, gdyż mężczyźni brzydzą się pracą zarobkową by móc studiować Torę cały dzień, to myślę, że z czasem trochę o tym nakazie pracy przez sześć dni zapomniano…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s