Miszkan jak żywy!

Wraz z parszą Truma rozpoczynamy bardzo specyficzną część Tory. Nie ma tu dramatycznych wydarzeń, cudów, bohaterów czy bitew. Jest za to bardzo dużo szczegółowych instrukcji związanych z budową Miszkanu. Miszkan to jakby Świątynia 0.5 – jeszcze nie ma możliwości wybudowania permanentnego miejsca przeznaczonego na wypełnianie służby ofiarniczej, ale najwidoczniej istnieje potrzeba zbudowania czegoś, co wystarczy do chwili, gdy (kilka stuleci później) stanie prawdziwa, murowana Świątynia. Wprawdzie jeszcze musimy poczekać zanim przeczytamy o grzechu Złotego Cielca, niektórzy mówią, że Miszkan był właśnie odpowiedzią na niego – że Bóg uświadomił sobie, że ludzie nie są jeszcze przygotowani na pełną akceptację tego niewidzialnego bóstwa, tak innego od tych, które znali w Egipcie, że trzeba im było zapewnić coś fizycznego, namacalnego.

W parszy tego tygodnia uczymy się szczegółowych instrukcji o tym, jak zbudować Arkę wraz z jej przykryciem, stół, menorę, przykrycia Miszkanu (zamiast dachu, wykonane z różnego rodzaju tkanin i skór), ściany (tak na prawdę to  stykające się ze sobą słupy), „ściany” w środku Miszkanu oddzielające pomieszczenia i wejście (również z ozdobnych tkanin), główny ołtarz (miedziany) oraz „ściany” wokół dziedzińca. Opisy te są tak dokładne, że bez problemu można odtworzyć tę budowlę i faktycznie powstały takie (w celach edukacyjnych).

Kiedy studiowałam z moimi uczniami ten fragment historii żydowskiej, wykonaliśmy projekt zbudowania Miszkanu (oczywiście w odpowiedniej skali). Moi uczniowie korzystali prawie wyłącznie w tekstu, jaki możemy znaleźć w Torze i kilku obrazków dla lepszej wizualizacji. Poniżej parę zdjęć z tego projektu.

 

Praca nad ściankami Miszkanu

Ołtarz z rampa

Praca prawie skonczona, trzeba dokonczyc przykrycia

Arka wraz z chruwim, przed pomalowaniem na złoto

Budowanie ogrodzenia wokół dziedzińca otaczającego Miszkan

Prawie gotowy!

Miszkan gotowy!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s