Przesada z poprawnością polityczną?

Co jakiś czas spotykam się z komentarzami, że ludzie przesadzają z tzw „poprawnością polityczną” i nic już powiedzieć nie można. Otóż problem w tym, że nie można przesadzić z czymś, czego jest jak kot napłakał. Głównym założeniem poprawności politycznej (PP) jest edukacja i uwrażliwienie ludzi na to, że język może być narzędziem prześladowań, wykluczenia lub wszelkich odmian bigoterii. Język może krzywdzić, sprawiać ból i powodować internalizowanie nienawistnych przekazów. Szczególnie wrażliwe są na to dzieci – od małego uczą się co jest akceptowane, a co nie, kim jest warto być, a kim lepiej nie… I słuchanie wyrażeń, komentarzy lub żartów, które pokazują pewną grupę społeczną (kobiety, Żydów, Romów/Cyganów, gejów, świadków Jehowy, osoby o pochodzeniu Azjatyckim lub Afrykańskim, osoby chore lub niepełnosprawne, osoby otyłe, itd) jako gorszą (głupszą, zbędną, nie wartą zaufania, obrzydliwą, grzeszną, wredną, obleśną, itd) na trwałe zapisuje te przekazy w młodym umyśle, prowadząc do utrwalenia stereotypów, przesądów i kłamstw na temat innej grupy lub nienawiści względem samego/samej siebie (jeśli np dziecko z czasem odkrywa, że jest gejem, gdy jest otyłe, chore, odkrywa związki rodzinne z mniejszościami itp). Wystarczy poczytać o ogromnej liczbie dzieci i młodzieży odbierającej sobie życie z powodu werbalnych ataków oraz ciągłemu przekazowi społeczeństwa, że nie są oni warci by żyć (jest to szczególnie groźne u młodych gejów i lesbijek, młodzieży transgenderowej, a także o dzieci otyłych i chorych).

 

Jakże więc możemy mieć za dużo PP, jeśli w telewizji możemy sobie zobaczyć taką reklamę? Jeśli nie można zobaczyć: to jedna z reklam Hortexu, w której ot, tak pokazuje się „dzikich” Afrykanów gotujących białego misjonarza w garze zupy… Nie mogłam uwierzyć (myślałam, że Horteksowe sexy-marchewki tańczące balet to już szczyt wszystkiego… a jednak mogli pójść dalej), że ktoś, kto to stworzył a następnie zatwierdził, nie widział niczego nieodpowiedniego w propagowaniu tak wstrętnego stereotypu! Czy nikt nie pomyślał, jak może się poczuć Polak Afrykańskiego pochodzenia lub student/imigrant z Afryki żyjący w Polsce po obejrzeniu tej reklamy? Jest to wyjątkowo żenujące i czysto rasistowskie.

Nie, nie mamy problemu z przesadną poprawnością polityczną. Jeszcze długo nie będziemy mieli…

 

Reklamy

2 responses to “Przesada z poprawnością polityczną?

  1. Na temat Polski jako kraju trudno mi sie wypowiadac bo dawno tam nie bylam. Natomiast po przeczytaniu sporej ilosci postow, moge smialo stwierdzic ze nadmiar politycznie poprawnych frazesow jest powaznym problemem tego blogu.

    Tip: PP Police powinna potepic artykul z magazynu Smithsonian nt praktyki kanibalizmu wsrod niektorych plemion Afryki. Tego nie powinno sie pisac, jak maja czuc sie polacy pochodzenia afrykanskiego w swietle takich insynuacji?
    http://www.smithsonianmag.com/travel/cannibals.html

    • Może to i frazesy… ale nie dla mnie. Dla mnie to coś istotnego i staram się, by nie urazić nikogo. Nie oznacza to jednak, że nie wolno mówić rzeczy przykrych czy trudnych – wręcz przeciwnie. Nie chodzi o to, o czym się mówi tylko jak się o tym mówi. Czasem słyszę, że nie wolno krytykować Izraela, bo od razu od antysemitów wyzywają, albo nie wolno krytykować Obamy bo od rasistów… Ale wszystko zależy od tego co i jak się krytykuje, jakich argumentów się używa itp. Poza tym i tak wolę przesadzić z poprawnością polityczną, niż obrażać ludzi wokół.
      A co do tego artykułu o kanibalizmie – bez przesady, to śmieszne, żeby takiego argumentu używać. Jeśli się powie, że istniały praktyki kanibalistyczne w miejscu X ileś tam wieków temu, to jest to zwykła konkluzja antropologiczna czy archeologiczna. Jeśli się powie jednak, że potomkowie ludzi z X to są jakieś potwory koszmarne z powodu tej przeszłości… no to już jest prawdopodobnie rasizm :) Afryka jest poza tym ogromna, i wysuwanie wniosków na temat dzisiejszych potomków wszystkich Afrykanów z powodu kilku plemion, to jak obarczanie wszystkich potomków Euroazjatów za praktyki kilku plemion np w delcie Gangesu. Zwykła ignorancja.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s