Pesachowe tematy

Muzyka żydowska nie jedno ma imię – to nie tylko muzyka sakralna, klezmerska czy też mizrachi. Wielu twórców o wszelkich możliwych korzeniach wyraża swą żydowskość poprzez śpiew i granie. Wiele współczesnych nurtów muzycznych pomogło Żydom realizować ich artystyczne i duchowe cele. Rap, hip hop, funk, soul, reggae… O Y-Love słyszałam już wcześniej, ale nie miałam okazji specjalnie się przysłuchać. Zachęcam dziś do wysłuchania jego utworu  na temat Pesach, a konkretnie sederu. Aby uszanować zwyczaj wielu Żydów, by w ciągu omeru nie słuchać muzyki instrumentalnej, Y-Love wykonał swój utwór bez użycia instrumentów, za to z Yurim Lanem, który wykonuje podkład wokalnie.

Utwór ten usłyszałam na stronie Shemspeed, która wspiera wielokulturową muzykę, wspaniale ukazując różnorodność współczesnego świata żydowskiego. Warto poprzeglądać, posłuchać, a także kupić muzykę tych twórców.

A dla tych, którzy nie mogli wytrzymać i rzucili się na chamec… piosenka-żart:

Moadim lesimcha!

Reklamy

2 responses to “Pesachowe tematy

  1. wspaniale. nastepna bedzie piosenka-zart pt. „zjadlem swinie z rusztu w jom kipur”. to tak zeby ukazac wspaniala roznorodnosc wspolczesnego swiata zydowskiego bla bla bla
    tylko jakby jakis ortodoks zrobil niewinna piosenke-zart na temat – what else? prawa do malzenstw osob o tej samej plci to by byla bigoteria!

    • hę? ale o co biega? żartów nie można zrobić? przecież to ortodoksi zrobili… czy oni też nie mogą?

      Czy naprawdę pani wierzy w to co mówi? nie widzi różnicy między RELIGIJNYMI ludźmi robiącymi sobie żart z praw i tradycji, których przestrzegają (gdyby to samo zrobili ludzie, którzy nie przestrzegają Pesach, nie byłoby żartu), a co innego robienie sobie jaj z innych ludzi, którzy już i tak nie mają łatwo w życiu. proszę o otwarcie umysłu choć trochę i nie atakowanie w tak mało wyszukany intelektualnie sposób.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s